Jarosław Henryk Sęp w 1988 roku, po ukończeniu Wydziału Mechanicznego (obecnie Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa) Politechniki Rzeszowskiej uzyskał dyplom magistra inżyniera w zakresie Mechaniki i Budowy Maszyn specjalność Eksploatacja Pojazdów i Maszyn.
W maju 1988 roku został zatrudniony jako asystent stażysta w Zakładzie Technologii Maszyn (obecnie Katedra Technologii Maszyn i Inżynierii Produkcji), gdzie pracuje do chwili obecnej.
W lutym roku 1995 na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej obronił rozprawę doktorską i uzyskał stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie Budowa i Eksploatacja Maszyn. Również w roku 1995 uzyskał stypendium Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej dla Młodych Pracowników Nauki.
W marcu 2007 roku na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego, a w czerwcu 2007 roku został zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego.
Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego (od 1.10.2007) został powołany na kierownika Katedry Technologii Maszyn i Organizacji Produkcji (obecnie Katedra Technologii Maszyn i Inżynierii Produkcji). To duża jednostka funkcjonująca w strukturach Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Objęcie funkcji kierowniczej wywarło znaczny wpływ na jego działalność naukowo-badawczą. Jednym z głównych zadań, które postawił przed grupą badawczą było ukierunkowanie jej prac na potrzeby przemysłu. To spowodowało rozszerzenie zakresu podejmowanych przez niego zagadnień naukowo-badawczych. Zawierają się one w ramach dyscypliny inżynieria mechaniczna. Koncentrują się one aktualnie na optymalizacji cech konstrukcyjnych i wyjaśnianiu zjawisk w strefie styku tarciowego węzłów ślizgowych z nietypową konstrukcją współpracujących elementów, wielokryterialnej optymalizacji i monitorowaniu procesów wytwarzania elementów maszynowych, a także na prognozowaniu eksploatacyjnego zużycia elementów maszyn.
W dniu 28.07.2014 r na podstawie uzyskanego dorobku oraz prowadzonej działalności uzyskał tytuł profesora nauk technicznych który został nadany postanowieniem Prezydenta RP. Aktualnie zatrudniony jest w Politechnice Rzeszowskiej na stanowisku profesora.
Jego opublikowany dorobek wynosi ponad 160 prac (w tym 2 monograficzne). Publikował oraz aktualnie publikuje swoje prace między innymi w czasopismach międzynarodowych o dużej renomie – Wear, Tribology International, Tribology Letters, Archives of Civil and Mechanical Engineering, Key Engineering Materials oraz w renomowanych czasopismach krajowych (Zagadnienia Eksploatacji Maszyn, Tribologia, Scientific Problems of Machine Operation and Maintenance, Management and Production Engineering Review). Opracował również ponad 50 recenzji artykułów do czasopism o zasięgu międzynarodowym oraz ponad 100 recenzji artykułów do czasopism o zasięgu krajowym i referatów konferencyjnych. Recenzował ponadto 10 monografii, 7 podręczników akademickich i skryptów oraz 25 projektów naukowo-badawczych. Brał także udział w realizacji ponad 50 prac niepublikowanych (projektów naukowo-badawczych i prac zleconych przez podmioty zewnętrzne), jest autorem lub współautorem 30 ekspertyz i opinii. W ramach realizowanych prac i projektów współpracuje z licznymi zagranicznymi i krajowymi ośrodkami naukowymi oraz zakładami przemysłowymi. Kierował przedsięwzięciami w których zbudowano unikalne w skali światowej stanowiska na potrzeby przemysłu lotniczego. W ramach ewaluacyjnej oceny dorobku naukowego za lata 2017-2021 jest jednym z liderów w ramach dyscypliny Inżynieria Mechaniczna na Politechnice Rzeszowskiej (2 miejsce pod względem jakości wypełnienia slotów publikacyjnych oraz pierwsze 1 miejsce pod względem wartości kierowanych prac na zlecenie przemysłu).
Jest aktywny w kształceniu kadry naukowej i studentów. Wypromował 3 doktorów nauk technicznych, aktualnie sprawuje opiekę nad 3 kolejnymi doktorantami. Był także promotorem w 1 postępowaniu o nadanie tytułu i godności doktora honoris causa. Pełnił rolę recenzenta w 2 postępowaniach o przyznanie uprawnień do nadawania stopni naukowych, 2 postępowaniach o nadanie tytułu i godności doktora honoris causa, 5 postepowaniach o nadanie tytułu naukowego profesora, 13 postępowaniach habilitacyjnych oraz 10 przewodach doktorskich. Był ponadto członkiem czterech komisji prowadzących postępowania habilitacyjne oraz jednokrotnie sekretarzem komisji habilitacyjnej. Prowadzi zajęcia dydaktyczne na studiach doktoranckich, podyplomowych, magisterskich i inżynierskich, był promotorem ponad 300 prac dyplomowych.
Poza działalnością naukową i dydaktyczną prowadzi bardzo aktywną działalność organizacyjną, zarówno w Uczelni jak i poza nią. Aktualnie (od roku 2020) pełni funkcję prorektora Politechniki Rzeszowskiej ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem, jest także I zastępcą Rektora. W latach 2012-2019 pełnił funkcję dziekana Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, a od roku 2007 jest kierownikiem Katedry Technologii Maszyn i Inżynierii Produkcji. W latach 2008-2012 pełnił funkcję prodziekana ds. nauki. Jest prezesem Polskiego Towarzystwa Tribologicznego oraz wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Zarządzania Produkcją. W latach 2009-2019 był członkiem Komitetu Inżynierii Produkcji PAN, a w latach 2007-2011 był członkiem Sekcji Mechaniki Płynów Komitetu Mechaniki PAN. Od roku 2016 jest członkiem Komitetu Budowy Maszyn PAN, aktualnie przewodniczy Sekcji Eksploatacji. Jest również redaktorem naczelnym czasopisma Stal, Metale & Nowe Technologie oraz członkiem Komitetu Redakcyjnego czasopism Management and Production Engineering Review oraz Tribologia.
Posiada liczne kontakty w zagranicznych oraz krajowych ośrodkach naukowych, współpracuje z Komisją Europejską w zakresie obronności i przemysłu obronnego – projekty EDSP (European Defence Skills Pratnership) oraz ASSETS+ (Alliance for Strategic Skills addressing Emerging Technologies in Defence)
Podejmuje i organizuje działalność związaną z transformacją energetyczną oraz energetycznym wykorzystaniem wodoru. Jest przewodniczącym Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa.
Za swoją działalność został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.